Barbie – neustále se měnící panenka

Barbie – neustále se měnící panenka

Panenka, která na trhu po mnoho desetiletí dominovala, se narodila v březnu 1959. Ruth Handlerové, manželce jednoho ze spoluzakladatelů společnosti Mattel, je připisována původní myšlenka vytvoření této panenky během rodinné cesty po Evropě. To je věřil, že ona byla inspirována německým Bild Lilli a její dcerou dávat dospělé role jejím panenkám zatímco hraje. Miliony předmětů byly prodány již od počátku a výrobci přicházejí s různými modely Barbie. Ve skutečnosti existuje základna, která prochází neustálými změnami, ale v podstatě zůstala stejná.

Podle Mattelu Barbie ztělesňovala západní krásu té doby: štíhlé nohy, malý pas, dlouhé paže a krk. Tato anatomicky nepravděpodobná krása zajistila její úspěch, ale také vyvolala spory. V průběhu let se na trhu objevily spravedlivé a tmavé vlasy. I přes neustále prohlašovanou novinku zůstala panenka stejná. Změny jsou malé, ale významné. Existují estetické změny, které se vztahují na délku a barvu vlasů a zejména na kostýmy a existují technické změny, které umožňují Barbie, aby se stala flexibilnější.

Zcela rigidní zpočátku Barbie získala určitou flexibilitu. V roce 1964 může ohnout kolena a otevřít a zavřít oči. Od roku 1965 mají všechny panenky rodiny kloubové nohy. V roce 1967 se její poprsí houpají a následující rok Barbie začne mluvit. Na počátku 70. let 20. století se k propojení jejích rukou a prstů používá nová vylepšená technika. V roce 1977 dělají olympijské panenky gesta a v roce 1979 Barbie posílá polibky a při stisknutí na zádech provede pohyb paže.

Je však pravda, že morfologie panenky se mírně změnila. V prvních dvou letech její tvář změkla, její obočí bylo méně silné. V roce 1963 Barbie změnila svůj účes pomocí výměnných paruk. V roce 1967 si vzala usměvavější tvář, rovný pohled a dlouhé vlasy. V roce 1971 se v Malibuseries objevili opálení Barbie a Ken. V roce 1973 má vlastnosti hvězdy Super Star. V pozdních sedmdesátých létech, obrovský Barbie 45 cm byl vypuštěn na trh, ale 29 cm panenka pokračovala být nejlepší prodejce společnosti. V těchto letech vypadá Barbie stále více jako fotografický model, což odráží mimořádný úspěch módního průmyslu a vliv ženských časopisů, jako je Seventeen, zahájených v 60. letech.

Během 80. let napadl Barbie mezinárodní vkus, který vyšel jako irský, kanadský, německý, peruánský, švédský, indický, eskimský, španělský, skotský, italský a pařížský symbol. Během 90. let je Barbie připravena jít na recepci a tančit valčík, ale může také jezdit na Harley Davidson nebo pomáhat detektivům X-Files.

V roce 1992 Mattel vytvořil model Barbie, který měl přesně velikost dítěte – Moje velikost Barbie – a je zákazníkům představován jako první panenka, se kterou si dívky mohou vyměňovat oblečení. Jeho cena ji však nedává k dispozici pro každý rozpočet a ani dva další speciální modely nebyly vydány ve stejném roce: Císařovna nevěsta oblečená v tylové krinolíně a Neptunova fantazie – miniaturní růžová diva. Oba hovoří, což je znakem toho, že morfologické změny začínají konkurovat technickým změnám.

V současné době je Barbie celý vesmír a její fanoušci se většinou zajímají o život, který vede, o její pocity a všechny výzvy, které jí výrobci čelí. Motivována tvrdou konkurencí, kterou na trh přinášejí nyní stejně slavné panenky Bratz, se Barbie v poslední době stala společensky aktivnější, aby vyhověla požadavkům svých fanoušků.

Mihaela Schwartz je všestranná autorka obsahu s více než 10 let zkušeností s nejrůznějšími tématy (lékařské, volný čas, technologie, vzdělávání).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *